12. Sınıf Dil ve Anlatım (EKOYAY) Ders Kitabı Cevapları (2013-2014)

More
6 years 2 weeks ago - 6 years 1 day ago #773 by hikmett012
12. Sınıf Dil ve Anlatım (EKOYAY) Ders Kitabı Cevapları (2013-2014)

12. sınıf Dilve Anlatım dersi (EKOYAY) kitabı cevaplarını forumda, burada paylaşalım. EKOYAY 12. sınıf Dil ve Anlatım dersi etkinliklerinin, ölçme ve değerlendirme sorularının cevaplarını ekleyip paylaşabiliriz arkadaşlar. Bu sayede bizi takip eden arkadaşlarımız da kendi cevaplarını kontrol etme imkanı bulacaklardır.

SAYFA 11

ÖN HAZIRLIK:
Sanatın insan hayatına etkisi soruluyor arkadaşlar. Sanatın, insanı duyarlı, bilinçli yapar. İnsani değerlerin farkına varmamızı, bunları hayatta uygulamamızı sağlar. Olayların farklı yönlerini görmemizi, farklı bakış açılar kazanmamızı sağlar. Kısaca sanatla ilgilenen insan biraz kaba olacak ama "kazma"lıktan, "odun"luktan çıkar, yontulup düzene girer.

HAZIRLIK SORULARI

3. soruya bakalım. Sanat metinlerinde öğreticilik ön planda değildir. Sanatta hissettirmek, çağrışım uyandırmak, estetik zevk vermek ön plandadır. Sanatın amacı da budur. Sanat, estetik zevk vermeyi, okuyucuya belli duygu ve düşünceleri hissettirmeyi, çağrışım uyandırmayı amaçlar.

SAYFA 14
1. ETKİNLİK: Bu eserlerin yazılış amacı bilgi vermek değil, estetik zevk vermek, bazı duyguları yansıtarak hissettirmektir.

"Nikbinlik", "Mesut Ninni" ve "Serenad" adlı metinler birer şiirdir. Bu metinlerin birimleri şiire özgü oluşmuştur.

3. ETKİNLİK:
Bu şiirlerin temalarını bulalım arkadaşlar.
Nikbinlik şiirinde umut, Mesut Ninni şiirinde çocukluğa duyulan özlem, Serenad şiirinde aşk teması işlenmiş.

Bu şiirlerin ait oldukları gelenekler 4. ETKİNLİK'te soruluyor. Nikbinlik şiirinin yapısı ve temasından hareketle serbest ve toplumcu şiir geleneğine ait olduğunu belirleriz. Şiirde serbest ölçü var. Zaten Türk Edebiyatında serbest ölçünün öncüsü Nazım Hikmet'tir. Tema olarak güzel günlerin beklentisi, umut teması toplumsal olarak yansıtılmıştır.

Mesut Ninni şiirinde İkinci Yeni Sonrası şiir geleneğine dahil edebiliriz. Bu şiir öz şiirin özelliklerini de barındırmaktadır.

Serenad - Öz (saf) şiir geleneğine ait bir şiirdir. Sanatlı söyleyiş, bireysel duygular öz şiirde görülür.

DİĞER ETKİNLİKLERİN CEVAPLARINI VAKİT BULDUKÇA YAZMAYA ÇALIŞACAĞIM. Görüşmek üzere...
Last edit: 6 years 1 day ago by hikmett012.

Please Giriş or Create an account to join the conversation.

REKLAM

Time to create page: 0.390 seconds
Powered by Kunena Forum