× Cep Telefonu

Cep Telefonunuz Çalınırsa İşte Arayacağınız Numara

More
6 years 2 months ago - 6 years 2 months ago #683 by hikmett012
Başta cep telefonu olmak üzere elektronik kimlik bilgisini haiz cihazı çalınan veya kaybolan vatandaşlara hizmet vermek amacıyla kurulan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Bilgi ve İhbar Merkezinin iletişim numarası değişti.

BTK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, bugüne kadar "444 9 777" ve "0 312 232 23 23" telefon numaralarıyla hizmet veren merkezin yeniden yapılandırılarak genişletilmesi çalışmaları kapsamında iletişim numaraları da değiştirildi. Merkez, 8 Temmuz 2012 itibariyle "0 312 294 94 94" telefon numarasıyla hizmet vermeye başladı.

Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca başta cep telefonları olmak üzere elektronik kimlik bilgisini haiz cihazı çalınan, yağmalanan, kaybolan veya rızası dışında elinden çıkan kişilerin, cihazın elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesi için öncelikle BTK Bilgi ve İhbar Merkezine başvurmaları gerekiyor. Ayrıca merkeze kayıp ve çalıntı ihbarlarının dışında, yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefon cihazlarının kayıt işlemleri ile telefon cihazlarının kapanması veya kapanacağına ilişkin yasal uyarı gönderilmesi gibi konularda bilgi almak için de başvuru yapılabiliyor. BTK Bilgi ve İhbar Merkezinden mesai saatleri dışında da hizmet alınabiliyor.

Açıklamada ayrıca telefonunu kaybeden veya çaldıran bazı vatandaşların sadece abone olduğu GSM operatörünü arayarak telefon hattını aramaya kapattırdığı belirtilerek, yalnızca cep telefonu hattının aramaya kapatılmasının yeterli olmadığına dikkat çekildi. Söz konusu durumda cep telefonunu çalan veya bulan kişinin başka bir sim kart takarak telefonu kullanabileceği vurgulanarak, telefonların suç ilişkilerinde kullanılması halinde telefonun asıl sahibi olan kişilerin de şüpheli durumuna düşerek mağdur olabileceğine dikkat çekildi. Bulunan telefonların sahiplerine iade edilebilmesi için de emniyet birimlerince Bilgi İhbar Merkezine yapılan ihbar kayıtlarında bildirilen kimlik bilgilerinin esas alındığı kaydedildi. Cep telefonu hattıyla birlikte mutlaka telefon cihazının da Bilgi ve İhbar Merkezi aranarak kullanıma kapattırılması gerektiği ifade edildi.
http://www.sabah.com.tr/Teknoloji/Haber/2013/07/09/btk-bilgi-ve-ihbar-merkezinin-iletisim-numarasi-degisti
Last edit: 6 years 2 months ago by hikmett012.

Please Giriş or Create an account to join the conversation.

REKLAM

Time to create page: 0.445 seconds
Powered by Kunena Forum