Hepinize merhaba sevgili öğrenciler, biliyorsunuz kısa bir zaman önce eski sınav sistemi olan YGS ve LYS sınavları kaldırıldı ve bu sınavların yerine Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısaltılmış hali ile YKS sınavı geldi. YKS sınavı ise TYT, AYT ve YDT olmak üzere 3 oturum olarak ayrıldı. Bu sınav değişikliği sonrası pek çok değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerden biri de puan türleri oldu. Eski sistemde 18 tane puan türü vardı fakat yeni sistem ile birlikte bu puan türü 5'e düşürüldü. TYT, Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık ve Dil olmak üzere artık öğrenciler bu puan türlerine göre bölümlere yerleşecekler.

YKS (TYT) Puan Türü ve Bölümleri Nelerdir?

Temel Yeterlilik Testi, yani kısa hali ile TYT olup 1.oturum sınavıdır. Bu sınav 120 sorudan oluşmakta ve bu sorular için öğrencilere 135 dakika verilmektedir. Bu sınavda sadece 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri sorusu sorulmaktadır. Ayrıca eğer bir üniversite bölümüne yerleşmek istiyorsanız bu sınava mutlaka girmelisiniz. Çünkü bu sınav zorunludur. TYT puanı ile öğrenciler sadece 2 yıllık önlisans bölümleri ve özel yetenek bölümlerine gidebiliyorlar.

TYT Bölümlerini Öğrenmek için Tıklayınız

YKS puan türü

YKS (AYT-YDT) Puan Türü ve Bölümleri Nelerdir?

TYT sınavına girdik ve geçerli puanı aldık. Artık 2. ve 3.oturum sınavları bizleri bekliyor. Eğer TYT puanı ile tercih yapmayacaksanız ve 4 yıllık bir bölüme yerleşmek istiyorsanız, alanlarınıza göre bu sınavlara girmeniz gerekiyor. Eğer Sayısal, Eşit Ağırlık, Sözel puan türlerinden bir bölüme yerleşmek istiyorsanız YDT sınavına girmenize gerek yok, AYT sınavına girmeniz yeterli olacaktır. Eğer Dil bölümünden yerleşmek istiyorsanız AYT sınavına girmenize gerek yok, YDT sınavına girmeniz yeterli olacaktır.

AYT Sınavı tek bir kitapçıktan oluşup içerisinde 160 soru bulunmaktadır. Bu 160 soruda 4 testten oluşmakta olup, testler şu şekildedir;

1.Test Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 Toplam 40 Soru,
2.Test Matematik Toplam 40 Soru,
3.Test Fen Bilimleri Toplam 40 Soru,
4.Test Sosyal Bilimler 2 Toplam 40 Soru şeklinde olacak.

Eğer SAYISAL iseniz Matematik ve Fen Bilimleri testlerini çözmelisiniz. Eğer EŞİT AĞIRLIK iseniz Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 testlerini çözmelisiniz. Eğer SÖZEL iseniz Sosyal Bilimler 2 ve Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 testlerini çözmeniz yeterli olacaktır.

YDT sınavı 80 Yabancı Dil sorusu içermekte olup sadece Dil bölümünden tercih yapmak isteyenler girmek zorunda.

Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık ve Dil puan türleri ve bölümleri hakkında bilgiler almak istiyorsanız alttaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

YKS Bölümlerini Öğrenmek için Tıklayınız 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile